Podatki, cła i akcyza /

50% koszt uzyskania przychodu dla branży IT – jakie wymogi trzeba spełnić?

Pracownicy branży IT mogą korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Wynosi ono aż 50% i powoduje dużo niższe opodatkowanie. Ulgę można zastosować tylko do honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich. Rozwiązanie to jest atrakcyjne dla obu stron – umożliwia zwiększenie pensji pracownika bez dodatkowych kosztów dla pracodawcy.

Kto może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu?

Z ulgi podatkowej mogą skorzystać tacy twórcy jak: programiści, graficy, projektanci gier komputerowych i inni specjaliści z branży kreatywnej. Odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodów (pomniejszonego o potrącone składki) może być zastosowane zarówno w przypadku pracownika jak i osoby zatrudnionej na umowie cywilnoprawnej. 

Działalność twórcza w IT

Ustawodawca przewidział, objęcie przepisami działalność twórczą, m.in. tworzenia programów komputerowych, projektowania gier czy działalności badawczo-rozwojowej. U ustawie PIT nie zawarł on jednak definicji działalności twórczej. Odwołanie się do ustawy o prawie autorskim pozwala ustalić, że jest to działalność prowadząca do powstania nowego utworu, który posiada cechę nowości.

Limity odliczeń

Podatnicy mogą odliczyć 50% przychodów, jednak istnieje pewien limit. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 120 tys. zł rocznie. 

Wymogi

Aby odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu, należy spełnić szereg warunków. Dlatego też aby uniknąć problemów podatkowych, należy dokładnie zweryfikować, czy można z niego skorzystać.

Podatnik powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy w wyniku jego prac powstał utwór. Utwór musi mieć formę materialną i powinno dojść do przeniesienia praw autorskich na nabywcę. Przeniesienie to musi wynikać z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Należy także pamiętać o:

  • wskazaniu w umowie kwoty wynagrodzenia z przeniesienia praw autorskich oraz trybu przejścia tych praw.
  • prowadzeniu przez wypłacającego odpowiednich rejestrów i ewidencji, dokumentujących powstanie utworów
  • posiadaniu przez pracodawców regulacji wewnętrznych dotyczących stworzonego utworu (w przypadku pracowników). Umowy powinny przewidywać przejście praw autorskich na pracodawcę lub inny podmiot oraz wskazywać tryb przejścia praw.
  • posiadaniu stosownej dokumentacji potwierdzającej wykonanie utworu i wskazującą kwotę za przeniesienie praw autorskich (w przypadku umowy cywilnoprawnej)

Dodatkowo, kwestie dotyczące wynagrodzenia i sposobu jego wyliczenia powinny znaleźć się w regulaminie wynagradzania. W przypadku jego braku, informacje te muszą być uregulowane w regulaminie wewnątrzzakładowym.

Należy również upewnić się, że jeśli 50% koszty uzyskania przychodu są stosowane w ramach umowy o pracę, kalkulacja wynagrodzenia musi być zgodna z wymogami określonymi w przepisach prawa pracy.

Nieprowadzenie stosownej ewidencji i dokumentacji przez pracodawcę może skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Pamiętaj! Brak odpowiednich zapisów lub dokumentacji spowoduje, że podwyższone koszty autorskie będzie można bardzo łatwo zakwestionować. Może cię to narazić na brak możliwości skorzystania z ulgi w przypadku ewentualnej kontroli organów podatkowych. 

Potrzebujesz pomocy w odliczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu w swojej firmie? Skontaktuj się z naszą kancelarią, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w zakresie dokumentacji i zgodności z wymogami prawnymi. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą zoptymalizować procesy podatkowe w Twojej firmie.

Autor team leader DKP Legal Ewa Lewicka
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: [email protected]
check full info of team member: Ewa Lewicka

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]