Branże /

Już wkrótce! Całkowite wdrożenie DSA w Polsce

DSA w Polsce – już wkrótce w pełni efektywne

Unijny Akt o usługach cyfrowych (DSA) to rozporządzenie prawa Unii Europejskiej mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa środowiska internetowego, zwalczanie nielegalnych treści, ochronę praw podstawowych odbiorców usług oraz wzmocnienie konkurencji w sieci.

DSA ujednolica m.in. procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu, przyznając użytkownikom większe uprawnienia w tym zakresie. Rozporządzenie obowiązuje w pełnym zakresie od 17 lutego 2024 r.

Choć DSA jest prawem bezpośrednio stosowanym w państwach członkowskich UE, pozostawiono niektóre kwestie do uregulowania państwom członkowskim w drodze ustaw kompetencyjnych. Ma to na celu zapewnienie skutecznego stosowania DSA na przykład poprzez wyznaczenie organu pełniącego funkcję koordynatora do spraw usług cyfrowych.

Państwa członkowskie miały czas na wyznaczenie koordynatorów do 17 lutego 2024 r. 6 państw, w tym Polska, jeszcze tego nie uczyniły, dlatego Komisja Europejska wszczęła wobec nich procedurę naruszeniową. Ten stan ma się jednak wkrótce zmienić, a DSA stanie się pełnoprawnym narzędziem w rękach krajowych organów.

DSA dotyczy nie tylko dużych platform, ale także małych firm, regulując usługi pośrednie oferowane przez platformy internetowe, serwisy społecznościowe, e-commerce i marketplace.

DSA to nie tylko X i Facebook. Małe firmy też muszą się przygotować

DSA dotyczy nawet małych firm i sięga poza granice UE. Najogólniej mówiąc, DSA to zbiór przepisów regulujących usługi pośrednie oferowane w formie m.in. platform internetowych, serwisów społecznościowych, e-commerce, marketplace; przez tzw. dostawców usług pośrednich – i to niezależnie od miejsca ich siedziby, nawet spoza UE.

Jaka jest skala obowiązków w DSA?

Co do zasady im mniejszy zasięg działania dostawcy, tym mniejsza ilość obowiązków, jakie DSA na niego nałoży. Najszerszy zakres obowiązków obejmuje bardzo duże platformy internetowe (VLOP’s). Wynika to ze szczególnego ryzyka rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, ze względu na zasięgi społeczne, jakie te platformy generują. Obowiązki wynikające z DSA są więc zależne od skali oceny ryzyka generowanego przez działalność danych podmiotów. 

Zgodnie z tą oceną ryzyka nawet mikro i mali przedsiębiorcy posiadają obowiązki wynikające z DSA. Przykładowo, gdy działalność podmiotu wpisze się np. w definicję usługi hostingu. Na czym to polega? Na przykład, jeśli umożliwiasz użytkownikom swojej platformy pozostawienie recenzji, stajesz się hostingodawcą, ponieważ przechowujesz informacje przekazane przez odbiorcę usługi na jego żądanie.

Jakie są Twoje obowiązki?

Konsekwencją tego jest to, że powinieneś zadbać np. o dostępność mechanizmów umożliwiających dowolnej osobie zgłoszenie nielegalnych treści w oferowanych przez ciebie usługach (art. 16 DSA).

Dlaczego przestrzeganie przepisów DSA jest ważne?

Zapewne słyszałeś o karach nakładanych przez krajowe organy nadzorcze ds. RODO. Tutaj jest bardzo podobnie – nieprzestrzeganie DSA może skutkować karami finansowymi, nakładanymi przez krajowe podmioty. Właśnie takim podmiotem ma być Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Nowelizacja ustawy jest w trakcie prac legislacyjnych, a nowe przepisy wdrażające DSA mają wejść w życie w III kwartale 2024 r.

DSA w działaniu – Polska niedługo implementuje przepisy DSA ustawą krajową

Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną dostosuje polskie prawo do wymogów DSA. Są to przeważnie regulacje proceduralne dotyczące egzekwowania przestrzegania DSA. Będą one zatem miały istotny wpływ na „DSA w działaniu”, który dotychczas był „bezzębny”.

Jak wynika z tekstu projektu ustawy dostępnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, nowe przepisy wprowadzą m.in.:

  1. wyznaczenie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako organu nadzorczego oraz jednocześnie koordynatora ds. usług cyfrowych wraz z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  2. przyznanie kompetencji właściwym organom do nakładania administracyjnych kar pieniężnych,
  3. warunki kontroli przeprowadzanych przez Prezesa UKE u dostawców usług pośrednich,
  4. wyznaczenie precyzyjnych wytycznych dotyczące moderowania treści na platformach internetowych,
  5. warunki i proces przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego (trusted flagger) – podmiotu o zwiększonych możliwościach w reagowaniu na nielegalne treści w Internecie np.: naruszenia praw autorskich.
  6. warunki certyfikacji podmiotów do spraw pozasądowego rozstrzygania sporów

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest obecnie w trakcie prac legislacyjnych. Zakończyły się już konsultacje społeczne. Przewiduje się, że nowe przepisy wdrażające DSA w pełni wejdą w życie w ciągu III kwartału 2024 r. 

Artykuł dotyczy co prawda jedynie projektu ustawy, jednak nieustannie monitorujemy najnowsze zmiany legislacyjne i dostrzegamy planowane kierunki zmian w prawie. Dzięki temu jesteśmy zawsze gotowi zapewnić Ci szybką i skuteczną poradę prawną dotyczącą DSA.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszą kancelarią na [email protected] lub zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu, aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami w prawie usług cyfrowych.

Autor team leader DKP Legal Ignacy Heckert
check full info of team member: Ignacy Heckert
Może cię także zainteresować:

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]