Bankowość i usługi płatnicze /

Crowdfunding okiem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) opublikował w lipcu 2024 r. kolejny numer newslettera typologicznego poświęcony tematyce crowdfundingu. W treści publikacji przedstawiono:

  • historię crowdfundingu,
  • aktualną pozycję i strukturę zjawiska,
  • definicję,
  • zagrożenia towarzyszące crowdfundingowi,
  • krótkie podsumowanie.

Szczególnie istotnym wydaje się przedstawienie ram prawnych zakreślonych prawem unijnym i polskim oraz prognozy dotyczące przyszłości crowdfundingu. 

Crowdfunding – co to jest?

Crowdfunding w ocenie GIIF polega na gromadzeniu i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne, który angażuje szerokie grono dawców kapitału, charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku.

Najbardziej popularne formy crowdfunding to darowizna, wynagrodzenie oraz inwestycja.

Mimo powszechności zjawiska crowdfundingu do 2022 roku w Polsce nie obowiązywały żadne przepisy regulujące zbiórkę funduszy.

Jakie są ramy prawne crowdfundingu?

Mimo powszechności zjawiska crowdfundingu do 2022 roku w Polsce nie obowiązywały żadne przepisy regulujące zbiórkę funduszy. 7 lipca 2022 r. uchwalono ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Akt ten stanowi implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania rozporządzenia. Przy czym należy doprecyzować, że wymienione rozporządzenie dotyczy platform crowdfundingowych działających w tzw. modelu udziałowym.

Przepisy unijne ustalają jednolitą dla wszystkich krajów UE europejską licencję crowdfundingową, której uzyskanie wymaga m.in. minimum 25 tys. euro kapitału.

Przepisy unijne ustalają jednolitą dla wszystkich krajów UE europejską licencję crowdfundingową, której uzyskanie wymaga m.in. minimum 25 tys. euro kapitału.

Istotna konsekwencja wymienionych aktów prawnych polega na nakazie rejestracji serwisów crowdfundingowych w krajowych organach nadzorczych. Właściwym organem nadzoru (wydającycm zezwolenia) w Polsce dla platform specjalizujących się w crowdfundingu pożyczkowym lub inwestycyjnym jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Crowdfuning – nowe zmiany na horyzoncie

W listopadzie 2023 r. zakończył się okres przejściowy, po którym działalność crowdfundingową w Polsce modelu udziałowym i pożyczkowym mogą prowadzić jedynie podmioty posiadające zezwolenie. 

GIIF w sposób przystępny przedstawił najistotniejsze zagadnienia dot. funkcjonowania crowdfundingu w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Publikacja przedstawia praktyczne ujęcie crowdfundingu wskazując również na zagrożenia na polu AML oraz CFT. 

Aby uzyskać szczegółowe informacje oraz profesjonalne doradztwo w zakresie nowych regulacji dotyczących crowdfundingu, skontaktuj się z naszą kancelarią. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci sprawnie dostosować się do zmian i zapewni Ci pełne wsparcie prawne.

Autor team leader DKP Legal dr Marcin Waszak - Twój zaufany Radca Prawny
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: [email protected]
check full info of team member: dr Marcin Waszak

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]