Podatki, cła i akcyza /

CSR, reklama i reprezentacja – czy można je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?

Choć wydatki na społeczną odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate social responsibility – CSR), reklamę i reprezentację służą budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, to różnice w ich charakterze i celach mogą decydować o tym, czy zostaną uznane za koszty uzyskania przychodów.

Jakie koszty mogą być uznane za podatkowe?

Zgodnie z zasadami zawartymi w ustawach o podatkach dochodowych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Są jednak wyjątki, a jednym z nich są koszty reprezentacji.

Koszty uzyskania przychodów

Koszty reprezentacji – co warto wiedzieć?

Choć pojęcie „reprezentacji” nie zostało zdefiniowane w przepisach, to liczne interpretacje oraz orzecznictwo wskazują, że należy przez to rozumieć wydatki na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Wydatki na usługi gastronomiczne, zakup żywności czy napojów, w tym alkoholowych, co do zasady nie mogą być uznane za koszty podatkowe, ponieważ dotyczą one ogólnego wizerunku firmy, a nie promocji konkretnych towarów lub usług.

Reklama a reprezentacja – gdzie leży granica?

W przeciwieństwie do reprezentacji, wydatki na reklamę i marketing zwykle mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Reklama jest skierowana na promocję konkretnych produktów, marek lub usług, co odróżnia ją od reprezentacji, której celem jest ogólny wizerunek przedsiębiorstwa

CSR a koszty uzyskania przychodów – jak je zakwalifikować?

Wydatki na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeśli można wykazać ich związek z osiąganiem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Aby to udowodnić, warto podeprzeć się dokumentacją, taką jak polityki wewnętrzne, regulaminy firmy czy kompletną dokumentacją projektową.

Wydatki na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)

VAT a wydatki na reprezentację – czy można odliczyć?

Mimo że wydatki na reprezentację nie stanowią kosztów podatkowych, przepisy o VAT nie dyskwalifikują ich jako podstawy do odliczenia podatku naliczonego, o ile wydatki te są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.

Należy jednak pamiętać, że naliczony VAT od usług gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób) i noclegowych (z wyjątkiem nabywanych w celu ich odprzedaży i opodatkowanych u tego podatnika zgodnie z zasadami wskazanymi w przepisach o VAT) nie podlega odliczeniu.

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z ekspertami

Jeśli masz pytania dotyczące kwalifikacji wydatków na CSR, reklamę i reprezentację jako kosztów uzyskania przychodów, skontaktuj się z nami. Nasza kancelaria pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zadbać o zgodność z obowiązującymi przepisami.

Autor team leader DKP Legal Ewa Lewicka
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: [email protected]
check full info of team member: Ewa Lewicka

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]