Obsługa windykacyjna dla firm /

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Od 2020 roku łatwiej będzie dochodzić zapłaty od nierzetelnych kontrahentów

Przedsiębiorcy chcący uzyskać zabezpieczenie swoich roszczeń w toku postępowania cywilnego, muszą uprawdopodobnić łączne spełnienie się dwóch przesłanek:

  1. istnienie dochodzonego roszczenia
  2. oraz posiadanie interesu prawnego w jego udzieleniu.

O ile pierwsza z nich nie stanowi dużego problemu, to uprawdopodobnienie posiadania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia może okazać się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe jeżeli np. druga strona nie podjęła wyraźnych kroków w celu ukrycia lub wyzbycia się majątku (chociażby takich jak darowanie wartościowych składników członkom rodziny). Przedsiębiorcy pozostaje wtedy czekać na wydanie prawomocnego orzeczenia i liczyć na to, że uda się wyegzekwować zasądzoną kwotę. Oddalenie wniosku o ustanowienie zabezpieczenia zmniejsza więc szanse na realne odzyskanie należności nawet w przypadku wygrania sprawy.

W ramach walki z zatorami płatniczymi znowelizowano m.in. kodeks postępowania cywilnego, wprowadzając duże ułatwienie dla podmiotów wnoszących o zabezpieczenie powództwa. Od 1 stycznia 2020 roku uprawdopodobnienie posiadania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia nastąpi, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

  1. zabezpieczenia zażąda powód,
  2. będzie on dochodzić należności  zapłaty z tytułu transakcji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych,
  3. roszczenie dotyczy transakcji handlowej o wartości nie więcej niż 75 000 zł (uwaga! chodzi o wysokość transakcji a nie wartość przedmiotu sporu, która może w praktyce być większa lub mniejsza),
  4. dochodzona należność pozostaje niespłacona przed ponad 3 miesiące licząc od dnia wymagalności.

Transakcje handlowe to dla przypomnienia umowy, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli są one zawierane w związku z wykonywaną działalnością przez przedsiębiorców, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych  oraz inne podmioty wskazane w art. 2 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych,

Prawodawca w projekcie ustawy podkreśla, że jest to rozwiązanie kompromisowe, które z uwagi na wprowadzony limit wysokości transakcji zabezpiecza interes powoda, ale chroni również pozwanego przed nadmierną uciążliwością zabezpieczenia.

Dodatkowo, żeby przyspieszyć rozstrzyganie o zabezpieczeniu w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym, uprawnienie do wydawania postanowień w przedmiocie zabezpieczenia w sprawach o zabezpieczenie roszczeń pieniężnych nieprzekraczających siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych uzyskali  referendarze sądowi.

Do postępowań zabezpieczających wszczętych przed dniem 1 stycznia 2020 r., w przypadku których przed tym  dniem  nie  wydano  postanowienia  w przedmiocie  zabezpieczenia,  stosuje  się  dotychczasowe przepisy.

Impulsem do wprowadzenia zmian legislacyjnych mających na celu usprawnienie zatorów płatniczych jest powszechna wręcz praktyka opóźniania się z regulowaniem transakcji handlowych, zwłaszcza wobec mniejszych kontrahentów. W uzasadnieniu ustawy nowelizującej wskazano, że 24% mikro przedsiębiorców otrzymuje zapłatę z opóźnieniem, które średnio trwa aż 3 miesiące i 12 dni.


Autor team leader DKP Legal anna szymielewicz
check full info of team member: Anna Szymielewicz

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]