Energetyka, ochrona środowiska /

Nowe przepisy EUDR 2024: Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy, aby spełnić unijne wymogi i uniknąć kar?

Już niedługo wejdą w życie nowe unijne przepisy dotyczące przeciwdziałania wylesianiu – European Union Deforestation Regulation (EUDR). Te regulacje wprowadzą istotne zmiany dla firm, które handlują na rynku unijnym produktami powiązanymi z wylesianiem.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Celem tych przepisów jest wyeliminowanie z rynku unijnego towarów, które przyczyniają się do wylesiania lub degradacji lasów. Zaczną one obowiązywać od 30 grudnia 2024 roku dla dużych i średnich firm, a od 30 czerwca 2025 roku dla małych i mikroprzedsiębiorstw.

Regulacje dotyczą takich produktów jak kawa, kakao, soja, palma olejowa, bydło, kauczuk oraz drewno, a także wyrobów pochodnych, m.in. czekolady, przetworów mięsnych, opon i produktów drewnianych.

Jak przygotować się do nadchodzących zmian?

Krok pierwszy: Sprawdź swoje produkty

Kluczowe jest dokładne przeanalizowanie składu swoich produktów. Ustalenie, czy twoje produkty podlegają nowym regulacjom EUDR, może nie tylko wymagać złożonej analizy surowców, a także kodów celnych.

Krok drugi: Wprowadzenie systemu należytej staranności

Jeśli Twoja firma wprowadza na rynek unijny lub eksportuje towary objęte EUDR, musisz wdrożyć system należytej staranności. To wieloetapowy proces, który obejmuje:

  • Etap 1. Zbieranie informacji
    Pierwszym etapem jest uzyskanie szczegółowych danych na temat pochodzenia i legalności surowców. W szczególności istotne będą dane geolokalizacyjne obszarów, z których pozyskano surowce, oraz dokumentacja potwierdzająca zgodność z przepisami w kraju pochodzenia.
  • Etap 2. Ocena ryzyka
    Przedsiębiorstwo musi ocenić ryzyko wprowadzenia na rynek towarów, które mogłyby przyczynić się do degradacji środowiska. Wymagane jest nie tylko dokumentowanie prowadzonej analizy tego ryzyka, ale także podejmowanych działań które to ryzyko zmniejszą.W przypadku stwierdzenia wyższego niż znikomy poziomu ryzyka, konieczne będą dodatkowe działania. Firma będzie musiała zebrać dodatkowe dowody, przeprowadzić niezależne audyty, a nawet zrezygnować z niektórych źródeł surowców.
  • Etap 3. Oświadczenie o należytej staranności
    Na każdym etapie obrotu towarami objętymi EUDR, konieczne będzie dostarczenie oświadczenia należytej staranności, które potwierdzi spełnienie wymagań regulacji.

Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, mogą spotkać poważne konsekwencje. Oprócz kar finansowych (nawet do 4% rocznego obrotu na rynku unijnym!), czy konfiskat towarów, może grozić im także czasowy zakaz prowadzenia działalności w zakresie obrotu produktami EUDR.

Jakie są konsekwencje niespełnienia wymogów?

Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, mogą spotkać poważne konsekwencje. Oprócz kar finansowych (nawet do 4% rocznego obrotu na rynku unijnym!), czy konfiskat towarów, może grozić im także czasowy zakaz prowadzenia działalności w zakresie obrotu produktami EUDR.

Różnice dla małych i dużych firm

Większe przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć zaawansowane procedury zapewniające zgodność z EUDR. Natomiast mniejsze firmy mogą liczyć na pewne uproszczenia. Niemniej, wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości, muszą dostosować swoje działania, aby uniknąć ryzyka prawnego i finansowego.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie dostosowania się do wymogów nowych przepisów EUDR? Skontakuj się z nami a pomożemy Ci przygotować się na nadchodzące zmiany.

Autor team leader DKP Legal Anna Cichoń
check full info of team member: Anna Cichoń

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]