Bankowość i usługi płatnicze /

Podłączenie krajowej instytucji płatniczej do systemów płatniczych. Porównanie oferty Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy

Bez wątpienia przyłączenie do systemów płatniczych stanowi kluczowy etap rozwoju dla dostawców usług płatniczych, porównywalny z uzyskaniem pozwolenia na świadczenie usług.

Narodowy Bank Polski (NBP) oraz Bank Litwy (BL) oferują możliwość przyłączenia dostawcom usług płatniczych do zarządzanych przez siebie systemów, jednak zakres usług, które oferują, jest odmienny. Sprawdźmy, co oferują te dwa banki centralne.

Co istotne, NBP nie oferuje żadnych dodatkowych usług, co oznacza brak możliwości bezpośredniego podłączenia KIP do systemów płatniczych takich jak SEPA, ELIXIR czy TARGET.

NBP i system EWIB – minimalizm w ofercie

NBP, poprzez system internetowy Baza Ewidencji Numerów Instytucji Finansowych (EWIB 2.0), oferuje dwie główne funkcjonalności:

  1. Wnioskowanie o nadanie numeru banku.
  2. Wnioskowanie o nadanie identyfikatora dostawcy usług niektórym dostawcom usług płatniczych (głównie krajowym instytucjom płatniczym).

Krajowa instytucja płatnicza (KIP), po nadaniu numeru dostawcy, spełnieniu formalności oraz weryfikacji dokumentów przez NBP, może wnioskować o nadanie numeru IBAN, który następnie może nadawać swoim klientom.

Co istotne, NBP nie oferuje żadnych dodatkowych usług, co oznacza brak możliwości bezpośredniego podłączenia KIP do systemów płatniczych takich jak SEPA, ELIXIR czy TARGET. To właśnie z powodu nieatrakcyjności oferty, dotychczas tylko jedna krajowa instytucja płatnicza zdecydowała się na przyłączenie do systemu EWIB.

Więcej o wejściu w życie rozporządzeniu Ministra Finansów porządkującego kwestie nadawania identyfikatorów dostawcom usług płatniczych pisaliśmy tutaj: Nowe zasady nadawania identyfikatorów i numerów rozliczeniowych.

Bank Litwy i system Centrolink – nowoczesne podejście do rynku

W przeciwieństwie do NBP, Bank Litwy stawia na nowoczesne rozwiązania. Od 2015 roku oferuje dostawcom usług płatniczych podłączenie do systemu Centrolink. System ten nie tylko umożliwia uzyskanie i dalsze wydawanie numerów IBAN, ale również podłączenie do usług płatniczych SEPA.

Dzięki temu, dostawcy usług płatniczych mogą oferować swoim klientom usługi charakterystyczne dla usług płatniczych SEPA m.in. polecenia przelewu (SCT), polecenia zapłaty (SDD Core) i płatności natychmiastowe (SCT Inst).

Obecnie Bank Litwy nie przewiduje podłączenia do systemu TARGET, ale nie wyklucza tej opcji w przyszłości.

Szeroki zakres usług oraz niewielka konkurencja ze strony innych banków centralnych sprawiają, że oferta BL jest bardziej atrakcyjna i częściej wybierana przez dostawców usług płatniczych.

Która oferta wygrywa?

System Centrolink Banku Litwy cieszy się rosnącą popularnością wśród dostawców usług płatniczych, szczególnie w sektorze Fintech. Stanowi odpowiedź na potrzeby branży Fintech w Europie.

Szeroki zakres usług oraz niewielka konkurencja ze strony innych banków centralnych sprawiają, że oferta BL jest atrakcyjniejsza i częściej wybierana przez dostawców usług płatniczych. Niestety nic nie wskazuje na zmianę oferty NBP , którasprowadzasię głównie do nadania numeru IBAN.

Bardziej szczegółowe porównanie zostanie opublikowane na naszej stronie niebawem.

Autor team leader DKP Legal dr Marcin Waszak - Twój zaufany Radca Prawny
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: [email protected]
check full info of team member: dr Marcin Waszak

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]