Wykup tokenów w przypadku kryzysu emitenta: Nowe wytyczne EUNB
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) opublikował ostateczne wytyczne dotyczące uporządkowanego wykupu posiadaczy tokenów w przypadku kryzysu emitenta. Regulacje te są skierowane do organów w ramach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCAR). Mają one zastosowanie do emitentów tokenów opartych na aktywach (ART) i tokenów pieniądza elektronicznego (EMT).
Wytyczne określają, co musi zawierać plan wykupu. Obejmuje on:
- strategię likwidacji aktywów,
- mapowanie krytycznych działań,
- szczegóły roszczeń wykupu,
- proces wykupu,
- wyzwalacze aktywacji planu przez organy.
Opinie z konsultacji publicznych doprowadziły do pewnych wyjaśnień w celu poprawy zrozumienia i elastyczności w stosowaniu wytycznych, szczególnie w przypadku wystawców EMT.
Zgodnie z artykułem 47(5) MiCAR, każdy emitent ART i EMT musi opracować plan wykupu. Jest on potrzebny, aby zapewnić uporządkowane wykupy tokenów, gdy organ uzna, że emitent nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Regulacje określają wymaganą treść i częstotliwość przeglądu tych planów, a także wyzwalacze wdrożenia.
Co ważne, przepisy dotyczące rezerw aktywów nie mają zastosowania do instytucji kredytowych wydających EMT lub do instytucji pieniądza elektronicznego (EMI) wydających nieistotne EMT, chyba że wymaga tego organ.
Struktura wytycznych
Wytyczne podzielone są na cztery główne sekcje:
- Zasada proporcjonalności: Określa wymagany poziom szczegółowości planu wykupu i jego okresowego przeglądu.
- Zasady ogólne: Omawia kwestię równego traktowania posiadaczy tokenów, obejmującą kwestie takie jak zawieszenie roszczeń, alokacja środków z likwidacji oraz strategię maksymalizacji zysków z likwidacji aktywów.
- Treść planu odkupienia: Koncentruje się na zarządzaniu, stronach odpowiedzialnych, identyfikacji kluczowych działań i planie komunikacji służącym do informowania interesariuszy o uruchomieniu planu.
- Czynniki wyzwalające plan umorzenia: Określa warunki, w których organ może uznać emitenta za niezdolnego do wywiązania się ze zobowiązań, i określa koordynację z planami restrukturyzacji mającymi zastosowanie do instytucji kredytowych.
Od kiedy zaczną obowiązywać nowe wytyczne?
Wytyczne podkreślają potrzebę współpracy między właściwym organem MiCAR a odpowiednimi organami nadzoru ostrożnościowego i naprawczego w celu zapewnienia skutecznego zarządzania kryzysowego.
Niniejsze zasady zostaną przetłumaczone na wszystkie oficjalne języki UE i opublikowane na stronie internetowej EBA. Właściwe organy muszą zgłosić zgodność w ciągu dwóch miesięcy od publikacji tłumaczeń, a wytyczne zaczną obowiązywać dwa miesiące później.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje i aktualizacje dotyczące regulacji, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami wysyłając maila na adres: [email protected] – z przyjemnością pomożemy!