Prawo imigracyjne /

Nowa rzeczywistość? Zmiany w działaniu konsulatów dla Ukraińców w Polsce

W związku z przedłużającym się konfliktem na Ukrainie i priorytetyzacją ochrony kraju, władze Ukrainy zdecydowały o czasowym zawieszeniu usług konsularnych dla swoich obywateli, szczególnie mężczyzn zdolnych do służby wojskowej.

Niektóre konsulaty, w tym polskie, zaprzestały przyjmowania wniosków i dokumentów od ukraińskich mężczyzn spełniających kryteria poborowe.

Jakie zmiany zachodzą w usługach konsularnych dla Ukraińców?

Według ogólnodostępnych informacji niektóre konsulaty (w tym polskie) zaprzestały przyjmowania wniosków i dokumentów od ukraińskich mężczyzn spełniających kryteria poborowe.

Co spowodowało te zmiany?

Decyzja ta jest rezultatem wprowadzenia ustawy mobilizacyjnej na Ukrainie. Zgodnie z jej postanowieniami, możliwości korzystania z usług konsularnych dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat zostały istotnie ograniczone.

Jedyną usługą dostępną dla nich jest uzyskanie dokumentu umożliwiającego powrót na Ukrainę w związku z ewentualną mobilizacją.

Jakie są konsekwencje dla Ukraińców w Polsce?

Eksperci zajmujący się prawem migracyjnym deklarują, że powyżej opisane utrudnienia nie spowodują, że obywatele Ukrainy podlegający mobilizacji będą musieli wrócić do kraju, aby dopełnić obowiązek wojskowy.

Owszem, brak ważnego paszportu krajowego na pierwszy rzut oka wydaje się sytuacją bez wyjścia dla cudzoziemca podczas pobytu w Polsce. Jednak, w przypadku utraty jego ważności można się ubiegać o tzw. polski dokument podróży dla cudzoziemca.

Czym jest polski dokument podróży dla cudzoziemca?

Ten dokument umożliwia odbycie cudzoziemcowi podróży zagranicznych, jednakże wyłącznie przez okres jednego roku. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o niego wyłącznie na podstawie poniższych, ważnych dokumentów:

  • zezwolenia na pobyt stały,
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z posiadaniem tzw. wizy humanitarnej,
  • ochrony uzupełniającej,
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

W przypadku utraty ważności paszportu krajowego Ukraińcy mogą ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca, ważny przez rok.

Obecnie jedynie Białorusini mogą ubiegać się o tymczasowy dokument podróży na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy (niezależnie od podstawy jego wydania). Z krążących informacji wiadomo, że planowana jest podobna zmiana w stosunku do obywateli Ukrainy – brak jednak jeszcze projektu aktu, a zatem i bardziej sprecyzowanej daty wprowadzenia rzeczonej zmiany.

W związku z tym, warto już teraz starać się o uzyskanie wyżej wymienionych dokumentów, aby zapewnić sobie dalszy legalny pobyt na terytorium Polski i uniknąć ewentualnego ryzyka związanego z koniecznością powrotu do kraju ogarniętego wojną.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu polskich dokumentów umożliwiających bezpieczny pobyt w Polsce, polecamy skorzystanie z pomocy specjalistów z zakresu migracji. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy proces aplikacyjny będzie przebiegał sprawnie i kompleksowo, a dodatkowo uzyskasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

Autor team leader DKP Legal Piotr Gozdowski
check full info of team member: Piotr Gozdowski
Autor team leader DKP Legal
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Napisz wiadomość: [email protected]
check full info of team member: Denis Ushakov

Skontaktuj się z nami

Flaga Polski.ZIELONA GÓRAPOLSKA
Jana Sobieskiego 2/3
65-071 Zielona Góra
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.KRAKÓWPOLSKA
Opolska 110
31-355 Kraków
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WROCŁAWPOLSKA
Swobodna 1
50-088 Wrocław
+48 61 853 56 48[email protected]
Flaga Polski.WARSZAWAPOLSKA
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa
+48 22 300 16 74[email protected]
Flaga Polski.POZNAŃPOLSKA
Młyńska 16
61-729 Poznań
+48 61 853 56 48[email protected]