Dyrektywa PNR
Wdrożenie dyrektywy PNR
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/681 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera (danych PNR) w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie i ich ścigania została implementowana do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (Dz.U. 2018 poz. 894). Polskie rozporządzenie PNR weszło w życie 29.05.2021 r.
Obowiązek rejestracji PNR
Każdy przewoźnik lotniczy zamierzający wykonywać loty PNR do Polski jest zobowiązany do przekazania, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem lotu PNR, określonych danych, w tym imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu e-mail za pomocą specjalnego formularza. Dane te muszą być przekazane do Polskiego Biura Informacji Pasażerskiej wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji w Polsce (list polecony, ePUAP, e-podpis).
Raportowanie zgromadzonych kategorii danych PNR
Każdy przewoźnik lotniczy zamierzający wykonywać loty PNR do Polski musi przekazać, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem lotu PNR, kategorie danych PNR, które gromadzi. Informacje te muszą być przekazywane do Polskiego Biura Informacji Pasażerskiej wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji w Polsce (list polecony, ePUAP, e-podpis).
Które loty są objęte polskim obowiązkiem raportowania danych PNR
Niezależnie od tego, czy lot jest wykonywany jako operacja regularna czy nieregularna, następujące po nim loty są zobowiązane do przestrzegania obowiązku zgłaszania danych PNR:
- prowadzone przez przewoźnika lotniczego uprawnionego do wykonywania przewozu lotniczego pasażerów i organizowane w związku z działalnością przewoźnika lotniczego,
- przewożących pasażerów,
- z których przewoźnik lotniczy czerpie korzyści (np. wykonywane za wynagrodzeniem),
- podczas którego następuje przekroczenie granicy państwa i odlot lub lądowanie statku powietrznego na terytorium Polski.
Ramy czasowe raportowania danych PNR
Zgodnie z polską ustawą o danych PNR, dane PNR są przekazywane do Straży Granicznej w dwóch następujących terminach:
- od 48 do 24 godzin przed planowanym rozpoczęciem lotu PNR,
- natychmiast po zakończeniu odprawy i wejściu pasażerów na pokład statku powietrznego, gdy pasażerowie nie są już w stanie wejść na pokład lub opuścić statku powietrznego przed jego startem.
Kary za naruszenie obowiązku zgłaszania danych PNR
Przewoźnik lotniczy, który:
- nie przekaże danych PNR do PIU w każdym odrębnym terminie, podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 20 000 PLN za każde naruszenie,
- nie przekaże do PIU wszystkich zgromadzonych w celu dokonania rezerwacji lub wykonania lotu PNR kategorii danych PNR, do których przekazania był zobowiązany na tej podstawie, podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 12.000 zł,
- za każdy lot PNR, w którym doszło do takiego naruszenia.
Przewoźnik lotniczy, który nie dostarcza danych PNR w wyznaczonych lub uzgodnionych formatach, podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 16 000 PLN za każdy lot PNR, w którym doszło do takiego naruszenia.