Petycja dotycząca poprawki 1 do ustawy o PNR (do usunięcia)
Petycja branży lotniczej o wstrzymanie prac nad zmianą ustawy PNR
Drodzy gracze na rynku lotniczym,
Jak zapewne wiecie, polski parlament pracuje już nad ustawą, która ma przytłoczyć linie lotnicze i inne podmioty lotnicze, które miały problemy z wdrożeniem polskiej ustawy PNR i z jakiegokolwiek powodu nie zgłosiły danych PNR od 2018 roku. Tak zwana poprawka 1 do ustawy o PNR ma na celu wydłużenie terminów karania za naruszenia PNR z 3 do 5 lat . Ustawa wydłuży również terminy karania za wcześniejsze naruszenia , o ile nie uległy one przedawnieniu. Ustawa pozwala również na łączenie nieograniczonej liczby naruszeń w jedno postępowanie (np. 1 sprawa na setki walk bez żadnych ograniczeń prawnych).
Tutaj można dowiedzieć się więcej na temat Projektu Ustawy o Poprawce 1 do Ustawy PNR .
Straż Graniczna wyliczyła, że wysokość przewidywanych kar przekroczy 2 miliardy złotych i zostanie nałożona na około 500 firm na całym świecie.
Zespół Lotniczy naszej Kancelarii zachęca wszystkich uczestników rynku do przyłączenia się do petycji.
Kluczowe fakty dotyczące petycji
- Kto może podpisać petycję? Nie ma ograniczeń co do tego, kto może podpisać petycję, jednak podmioty działające na rynku lotniczym, a zwłaszcza linie lotnicze, są szczególnie proszone o podpisanie petycji.
- Do kogo skierowana jest petycja?
- Kiedy petycja zostanie wysłana? Planujemy wysłać petycję przed pierwszym posiedzeniem Sejmu w 2020 roku, tj. około 10 stycznia 2022 roku.
- Jakie dane zostaną ujawnione adresatom ? Ujawnimy tylko nazwę firm
Treść petycji
Treść petycji znajduje się poniżej:
PETYCJA
My, niżej podpisani, przedstawiciele branży lotniczej, wyrażamy głębokie zaniepokojenie treścią i pospiesznym trybem procedowania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (druk 1891) („Projekt „);
Wnosimy o przerwanie procedury legislacyjnej dla ww. projektu ustawy z następujących powodów:
- Projekt nie spełnia zakładanego celu, jakim jest „odciążenie branży lotniczej, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej ze względu na utrzymującą się pandemię SARS-CoV-2 i przyjętą z tego powodu na całym świecie politykę ograniczeń”;
- Projekt będzie miał dokładnie odwrotne skutki od zakładanych – tj. dodatkowo pogrąży branżę lotniczą – przewiduje bowiem nałożenie kar w wysokości 2,2 mld zł na 448 przewoźników lotniczych ;
- Projekt narusza zasadę niedziałania prawa wstecz , ponieważ wydłuża okres przedawnienia na nakładanie kar z 3 do 5 lat w odniesieniu do przeszłych naruszeń ;.
- Projekt rażąco narusza prawo do rzetelnego procesu , przerzucając ciężar dowodzenia na przewoźników lotniczych, pozwalając organowi na nieograniczone grupowanie naruszeń w ramach jednego postępowania (np. kilka tysięcy naruszeń w ramach jednej sprawy – co uniemożliwi stronie rzetelną obronę). Postępowania już toczące się w związku z jednym lotem zazwyczaj dotyczą danych setek osób – co i tak jest znacznym obciążeniem administracyjnym. Zgrupowanie lotów w ramach jednej sprawy doprowadzi do obsługi danych setek tysięcy osób w ramach jednego postępowania;
- Projekt zniechęca przewoźników lotniczych (zwłaszcza mniejszych) do wykonywania w przyszłości operacji lotniczych do i z Polski;.
- Projekt pomija dwie kluczowe okoliczności łagodzące które miały wpływ na zobowiązanie przewoźników lotniczych do naruszania PNR:
- Ogromne trudności techniczne w jednoczesnym łączeniu się z ponad 20 różnymi systemami raportowania danych PNR (w tym ograniczona liczba podmiotów zdolnych do wykonania tego zadania), .
- Wpływ pandemii SARS-CoV.
- Z powyższych względów – jak zauważa projektodawca na stronie 3 OCR – 20 krajów UE nie nałożyło żadnych kar, a brak jest danych dotyczących kar dla 4 kolejnych krajów. Kary za naruszenie PNR zostały nałożone jedynie przez Litwę (dla 2 przewoźników, po 5 230 EUR) i Rumunię (dla 1 przewoźnika, 80 000 EUR); .
- Projekt nie przewiduje żadnego vacatio legis.
- Projekt nie przewiduje konsultacji społecznych pomimo skali obciążeń, jakie nakłada na przewoźników lotniczych oraz wprowadzenia rozwiązań, które nie spełniają postulatów IATA w zakresie odciążenia branży lotniczej w związku ze skutkami pandemii COVID-19.
W opinii niżej podpisanego projekt ustawy narusza podstawowe prawa przedsiębiorców (lex retro non agit) i ma na celu zagrożenie dla branży lotniczej, a przynajmniej zniechęcenie do inwestowania w branżę lotniczą w Polsce.
W związku z powyższym wnosimy o zaprzestanie prac nad wspomnianym Projektem i skierowanie wysiłków legislacyjnych na dialog z branżą lotniczą, tak aby potencjalna nowelizacja regulacji PNR w Polsce spełniała potrzeby odpowiedniej Dyrektywy przy jednoczesnym wykorzystaniu środków na cele bezpieczeństwa i ochrony.