Koncesja na dystrybucję energii elektrycznej
Prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii elektrycznej wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji na dystrybucję energii elektrycznej . Ten rodzaj koncesji obejmuje w szczególności sprzedaż energii elektrycznej podmiotom trzecim na terytorium Polski. Proces dystrybucji energii elektrycznej realizowany jest poprzez przesył energii od dystrybutora do odbiorców za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej . Postępowanie w sprawie udzielenia koncesji reguluje ustawa Prawo energetyczne.
Organ udzielający koncesji
Koncesji na dystrybucję energii elektrycznej udziela Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Postępowanie w sprawie udzielenia koncesji wszczyna się na uprzednio złożony wniosek zainteresowanego podmiotu.
Wymagania
Każdy podmiot, który zamierza uczestniczyć w rynku dystrybucji energii elektrycznej jest zobowiązany do spełnienia wymogów ustawowych. Oznacza to, że wnioskodawca:
- ma siedzibę alternatywnie w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym
- posiada zasoby finansowe i możliwości techniczne gwarantujące prawidłowe wykonanie koncesji
- zapewnia zatrudnienie osób posiadających odpowiednie kwalifikacje wymagane do prawidłowego wykonywania prac związanych z eksploatacją sieci, urządzeń i instalacji
- uzyskał decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji
- nie posiada żadnych zaległości podatkowych.
Ujemne świadczenia dodatkowe
Koncesja na dystrybucję energii elektrycznej nie może być udzielona podmiotowi, który:
- podlega postępowaniu upadłościowemu lub likwidacyjnemu,
- naruszył przepisy ustawy Prawo energetyczne oraz utracił inną koncesję lub zezwolenie w ciągu ostatnich 3 lat,
- został wykreślony z rejestru działalności regulowanej w ciągu ostatnich 3 lat z powodu szczególnych zaniedbań i braku reakcji na wezwania organu udzielającego koncesji
- który został skazany za przestępstwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazane w ustawie Prawo energetyczne.
Niezależnie od powyższego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może odmówić udzielenia koncesji na dystrybucję energii elektrycznej lub arbitralnie ograniczyć ją do określonego zakresu ze względu na zagrożenie obronności państwa lub obywateli.
Wymagana dokumentacja
Dokumentacja, którą należy przedłożyć organowi udzielającemu koncesji, jest dość obszerna. Istnieje szereg dokumentów, na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie mógł w pełni ocenić zdolność wnioskodawcy do prawidłowego wykonywania koncesji . Jednymi z najistotniejszych są m.in:
- aplikacja,
- informacje o zakończeniu budowy i rozpoczęciu eksploatacji,
- dokument, który potwierdza tytuł prawny do poszczególnych obiektów i instalacji,
- charakterystyka odbiorców energii elektrycznej podłączonych do sieci,
- potwierdzenie uzyskania polskiego numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
- dokumenty potwierdzające sytuację finansową wnioskodawcy, zabezpieczające prawidłowe wykonanie koncesji,
- dokumentacja zagospodarowania przestrzennego,
- kilka oświadczeń przedsiębiorcy (np. że przedsiębiorca nie został zgłoszony do upadłości lub likwidacji),
- sprawozdania finansowe,
- potwierdzenie rachunku bankowego, oraz
- umowa spółki wnioskodawcy.
Zdecydowana większość wyżej wymienionych dokumentów powinna zostać złożona w oryginale.
Ramy czasowe
Koncesji na dystrybucję energii elektrycznej udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o udzielenie koncesji na czas krótszy. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o przedłużenie koncesji nie później niż na 18 miesięcy przed dniem wygaśnięcia dotychczasowej koncesji.
Niezależnie od powyższego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może nakazać przedsiębiorcy energetycznemu kontynuowanie działalności na rynku dystrybucji energii elektrycznej, pomimo wygaśnięcia koncesji, przez okres nie dłuższy niż dwa lata, jeżeli wymaga tego interes publiczny.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących koncesji na dystrybucję energii elektrycznej , prosimy o kontakt z naszymi prawnikami pod adresem [email protected] .