Koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin
Wiele z tych minerałów jest powszechnie określanych jako zasoby strategiczne, dlatego w niektórych przypadkach podmiot ubiegający się o koncesję jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych wymogów lub procedura wymaga zaangażowania kilku organów państwowych.
Rdzeń koncesji
Dla pełnego zrozumienia charakteru koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin wymagane jest zapoznanie się z treścią art. 15 MGL. 15 MGL. Artykuł ten stanowi gwarancję uzyskania tytułu prawnego do eksploatacji złóż kopalin dla podmiotów, które wcześniej prowadziły prace w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin. Głównym uzasadnieniem takiego zapisu jest koszt prowadzenia prac poszukiwawczo-rozpoznawczych, który jest stosunkowo duży.
Niemniej jednak, podmiot może ubiegać się o koncesję na eksploatację złoża wydobywczego tylko wtedy, gdy łącznie spełnia poniższe warunki:
(i) poszukiwanie złóż mineralnych objętych własnością górniczą,
(ii) należycie udokumentowane złoże kopaliny w zakresie umożliwiającym sporządzenie planu zagospodarowania złoża kopaliny
(iii) uzyskanie decyzji potwierdzającej informacje geologiczne.
Zakres koncesji
Koncesja może być udzielona łącznie na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin lub oddzielnie tylko na poszukiwanie lub rozpoznawanie. Należy zauważyć, że tylko naturalne nagromadzenie surowca może być uznane za złoże mineralne. Oznacza to, że koncesja nie obejmuje zezwolenia na prowadzenie prac z jakimikolwiek materiałami antropogenicznymi, jak między innymi wyrobiska górnicze.
Termin „poszukiwanie” odnosi się do wykonywania prac geologicznych prowadzących do odkrycia i wstępnego udokumentowania istnienia złóż kopalin. Termin „rozpoznanie” oznacza wykonywanie prac geologicznych na obszarze wstępnie udokumentowanego złoża kopaliny.
Wymagania dotyczące uzyskania koncesji
Koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin jest wymagana w odniesieniu do wszystkich kopalin, które wchodzą w zakres „własności górniczej” zgodnie z art. 10 ust. 1. GML. Katalog tych kopalin jest następujący:
1. złoża węglowodorów,
2. złoża węgla kamiennego,
3. metan jako kopalina towarzysząca,
4. węgiel brunatny,
5. rudy z wyjątkiem rud żelaza bagiennego,
6. metale w stanie naturalnym,
7. pierwiastki promieniotwórcze,
8. siarka w stanie naturalnym,
9. sól,
10. gips i anhydryt,
11. kamienie szlachetne.
Zgodnie z punktem 1. powyżej, art. 6 GML zawiera legalną definicję węglowodorów. 6 GML zawiera legalną definicję węglowodorów. Stanowi on, że za węglowodory uważa się: ropę naftową, gaz ziemny i ich naturalne pochodne oraz metan występujący jako kopalina towarzysząca. Jest to o tyle istotne, że przepisy u.p.g.g. nakładają dodatkowy wymóg uczestnictwa wnioskodawcy w postępowaniu kwalifikacyjnym przed złożeniem wniosku o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów przed organem państwowym.
Organ udzielający koncesji
Koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin udziela Minister Środowiska. Udzielenie koncesji następuje poprzez wydanie stosownej decyzji po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż niektórych kopalin wymaga uzyskania opinii lub dokonania uzgodnień z innymi organami państwowymi przez Ministra Środowiska (np. udzielenie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż pierwiastków promieniotwórczych wymaga uzyskania opinii Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki). Koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin należy uzyskać przed rozpoczęciem prac.
Procedura uzyskiwania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin
Koncesji udziela się wyłącznie na odpowiedni wniosek złożony do Ministra Środowiska. Natomiast w przypadku, gdy podmiot ubiega się o uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie węglowodorów, istnieje dodatkowy wymóg uczestnictwa najpierw w postępowaniu kwalifikacyjnym, a następnie w przetargu publicznym prowadzonym przez Ministra Środowiska.
Głównym celem postępowania kwalifikacyjnego jest zabezpieczenie interesu państwa oraz weryfikacja podmiotu ubiegającego się o udzielenie koncesji. Minister Środowiska przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne we współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Komisją Nadzoru Finansowego, Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefem Agencji Wywiadu. Podmiot, który ubiega się o udzielenie koncesji, jest oceniany w zakresie posiadanego doświadczenia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania kopalin. Procedura oceny obejmuje również badanie pod kątem bycia kontrolowanym przez inny podmiot z państwa trzeciego oraz czy fakt ten wpływa na bezpieczeństwo państwa. Pozytywna ocena jest ważna przez 5 lat i uprawnia do wielokrotnego startu w przetargach.
We wszystkich innych przypadkach, które nie są związane z węglowodorami, zastosowanie ma zwykła procedura.
We wniosku o udzielenie koncesji wskazuje się m.in:
- właścicieli nieruchomości, na których podmiot będzie prowadził prace,
- uprawnienia wnioskodawcy do nieruchomości,
- czas, na jaki koncesja zostanie udzielona,
- środki, które zabezpieczą prawidłowe wykonanie koncesji,
- lista obszarów objętych wszelkimi formami ochrony środowiska
- polityka środowiskowa.
Wniosek powinien być należycie uzasadniony i udokumentowany. Ponadto wszystkie wnioski o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin powinny zawierać także cel i zakres prac geologicznych oraz informacje o pracach, które mają być wykonane dla osiągnięcia zamierzonego celu, w tym o technologiach, a także o minimalnej kategorii rozpoznawanego złoża kopaliny.
Ocena wniosku i decyzji
Głównymi kryteriami oceny wniosków są: zakres proponowanych prac geologicznych, szacowany (proponowany) okres koncesji (również termin rozpoczęcia prac), możliwości finansowe przedsiębiorcy oraz technologia, która zostanie wykorzystana do wykonania prac.
Po przeprowadzeniu procedury oceny Minister Środowiska udziela koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie przedsiębiorcy, który uzyskał najwyższą ocenę.
Treść koncesji
Każda koncesja określa w szczególności: rodzaj i sposób wykonywania zamierzonej działalności, obszar objęty koncesją, ramy czasowe obowiązywania oraz konkretną datę rozpoczęcia działalności. Ponadto koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin wskazuje również:
- cel, zakres i sposób prowadzenia zamierzonych robót geologicznych oraz minimalna kategoria rozpoznania złoża kopaliny,
- zakres i harmonogram przekazywania informacji geologicznej i próbek uzyskanych w trakcie prac geologicznych,
- opłata za działalność opisaną w koncesji.
Ograniczenie
Powierzchnia objęta koncesją na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin nie może przekraczać 1200 km2.
Postępowania koncesyjne w Polsce są dość rozbudowane i skomplikowane z uwagi na fakt, że organy państwowe bardzo wnikliwie analizują wszystkich wnioskodawców, którzy starają się o uzyskanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin (w szczególności w zakresie węglowodorów).
Prosimy o kontakt z naszymi doświadczonymi prawnikami, którzy zapewnią niezbędne doradztwo i inne usługi prawne dotyczące postępowań koncesyjnych.
Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]
Czym się zajmujemy?
Doradztwo regulacyjne w wybranych branżach
Zapewniamy doradztwo regulacyjne w odniesieniu do następujących branż:
- usługi finansowe
- telekomunikacja
- górnictwo
- lotnictwo
- transport
- środowisko
- energia
- jedzenie
- hazard
- media, telewizja i radio
- wojsko i materiały wybuchowe
- farmacja
- martime i wysyłka
- tytoń i alkohol
Reprezentacja przed organami regulacyjnymi
Doradzamy i reprezentujemy przed następującymi organami regulacyjnymi:
- Minister Spraw Wewnętrznych – w kwestiach wojskowych i dotyczących materiałów wybuchowych
- Minister Środowiska – w kwestiach regulacyjnych dotyczących górnictwa
- Minister Finansów – w kwestiach regulacyjnych dotyczących gier hazardowych
- KNF – Komisja Nadzoru Finansowego – w zakresie regulacji finansowych
- ULC – Urząd Lotnictwa Cywilnego – w zakresie regulacji lotniczych
- UKE – Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej – w zakresie regulacji telekomunikacyjnych
- URE – Polski Urząd Regulacji Energetyki – w zakresie regulacji sektora energetycznego
- UOKiK – Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – w zakresie przepisów antymonopolowych i ochrony konkurencji
- GIF – Główny Inspektorat Farmaceutyczny – w zakresie regulacji farmaceutycznych
- GIS – Polski Główny Inspektorat Sanitarny – w zakresie regulacji dotyczących żywności i kwestii sanitarnych
- GITD – Główny Inspektorat Transportu Drogowego – w zakresie regulacji transportu drogowego
- UTK – Polski Urząd Transportu Kolejowego – w zakresie regulacji transportu kolejowego
- UM – Polski Urząd Morski – w sprawach związanych z żeglugą i regulacjami morskimi
- KRRIT – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – w sprawach regulacyjnych dotyczących mediów, telewizji i radia
- UODO – Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych – w kwestiach regulacyjnych dotyczących ochrony danych
- GDOS – Polska Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – dla kwestii regulacyjnych związanych z ochroną środowiska
- RDOŚ – Polska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – za kwestie regulacyjne w zakresie ochrony środowiska
- US i UC – urzędy podatkowe i celne – w kwestiach związanych z przepisami skarbowymi
- KOWR – Polska Krajowa Agencja Wsparcia Rolnictwa – w kwestiach regulacyjnych dotyczących żywności i rolnictwa