Koncesja na wydobycie węglowodorów
Gaz, ropa naftowa oraz węgiel są jednymi z najważniejszych surowców w gospodarce energetycznej każdego kraju. Procedura udzielania koncesji na wydobywanie węglowodorów w Polsce składa się z dwóch etapów:
- procedura kwalifikacyjna
- przetarg
Procedura ta jest regulowana przez Prawo geologiczne i górnicze i prowadzona przez Ministerstwo Środowiska. Istotą tego postępowania jest szczegółowa ocena wnioskodawcy pod kątem możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i wydobywczych węglowodorów. Bardzo istotna jest również ocena pod kątem ochrony interesu państwa. Mając na uwadze powyższe, jedną z kluczowych kwestii w takiej ocenie jest doświadczenie wnioskodawcy w podobnych projektach oraz pozostawanie pod kontrolą korporacyjną podmiotu z państwa trzeciego.
Procedura kwalifikacji
Zainteresowany podmiot składa wniosek do Ministerstwa Środowiska o przeprowadzenie oceny kwalifikacyjnej. Wniosek powinien zawierać:
- szczegółowe dane dotyczące wnioskodawcy, w tym jego status prawny,
- struktura kapitałowa i opis powiązań kapitałowych wnioskodawcy,
- opis źródeł finansowania jednostki i jej struktury
- opis struktury organizacyjnej wnioskodawcy,
- szczegółowe dane dotyczące członków organów zarządzających wnioskodawcy,
- potwierdzenie doświadczenia w projektach związanych z wydobyciem węglowodorów,
- podpis przedstawiciela prawnego wnioskodawcy.
Jeśli wnioskodawca uzyska pozytywną ocenę w postępowaniu kwalifikacyjnym, wówczas jest uprawniony do złożenia oferty w postępowaniu przetargowym. Kolejnym krokiem jest złożenie oferty w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez Ministerstwo Środowiska.
Przetarg
Postępowanie przetargowe składa się z trzech etapów:
- przetarg
- zawarcie umowy o współpracy (tylko w przypadku kilku wnioskodawców wspólnie ubiegających się o koncesję),
- konkurs faza przyznawania.
Wszczęcie postępowania przetargowego ogłasza się m.in. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ogłoszenie zawiera szczegółowe informacje dotyczące treści koncesji (rodzaj działalności, obszar koncesji, zakres informacji geologicznej, ramy czasowe koncesji oraz inne szczegółowe warunki koncesji, a także wysokość wadium).
Wnioskodawca ma prawo złożyć do Ministerstwa Środowiska wniosek o udzielenie wyjaśnień dotyczących warunków oceny oferty w terminie 7 dni od ogłoszenia. Wszyscy uczestnicy przetargu będą traktowani jednakowo. Koncesji udziela się podmiotowi, który zapewnia najlepsze systemy poszukiwania i wydobycia poszczególnych węglowodorów objętych koncesją. Ostateczną decyzję podejmuje organ powołany przez Ministerstwo Środowiska – komisja przetargowa. Organ ten zobowiązany jest do oceny ofert na podstawie wcześniej określonych kryteriów. Z ostatecznej oceny sporządzany jest stosowny protokół.
Wadium
Jeżeli wnioskodawca wycofa ofertę w trakcie postępowania przetargowego, wadium nie podlega zwrotowi. Jeżeli jednak oferta złożona przez wnioskodawcę nie uzyska najwyższej stawki, koncesjodawca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty wadium w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez koncesjodawcę protokołu z przetargu.
Koncesja
Koncesja na wydobywanie węglowodorów jest udzielana przez Ministra Środowiska na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 30 lat. Koncesja przyznaje wnioskodawcy wyłączne prawo do wydobywania węglowodorów w zakresie, na obszarze i w terminach określonych w koncesji. Koncesja obejmuje również czas rozpoczęcia wydobywania węglowodorów oraz szczególne warunki planowania działalności, w szczególności w zakresie ochrony środowiska.
Realizacja koncesji
Realizacja koncesji wymaga uzyskania pozytywnej decyzji inwestycyjnej. Decyzję taką wydaje organ udzielający koncesji na odpowiedni wniosek złożony przez wnioskodawcę. Wniosek powinien zawierać m.in. określenie nieruchomości, na której będą wykonywane roboty budowlane, prawa wnioskodawcy do tej nieruchomości, termin rozpoczęcia robót budowlanych, opis złoża węglowodorów oraz geologiczne warunki wydobywania węglowodorów w zakresie objętym koncesją.
W przypadku potrzeby uzyskania porady prawnej lub pomocy w zakresie koncesji na wydobycie węgla lub innych węglowodorów w Polsce, zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami pod adresem [email protected].