Kapitał zakładowy w sp. z o.o.
- Prawo korporacyjne
- Odpowiedzialność zarządu sp. z o.o. za zobowiązania
- Reprezentacja w spółce z o.o.
- Nadzór w spółce – Rada Nadzorcza
- Prokurent
- Zgromadzenie wspólników
- Uchwały akcjonariuszy
- Dokapitalizowanie spółki
- Kapitał zakładowy w sp. z o.o.
- Sprawozdawczość NBP
- Opodatkowanie spółki
- Księgowość w spółce
- UBO/ostateczny beneficjent rzeczywisty
- Przekształcenie w spółkę akcyjną
- Likwidacja spółki
- Rejestracja fundacji
Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Wspólnicy są zobowiązani wobec spółki do wniesienia wkładów pieniężnych i niepieniężnych, tj. aportów, przy czym przedmiotem wkładu nie mogą być usługi i prawa niezbywalne. Przed rejestracją spółki wspólnicy wnoszą określone wkłady pieniężne na poczet kapitału zakładowego oraz poręczają spółce – jako osobie prawnej – zbycie praw do wkładów niepieniężnych. W ten sposób powstaje odrębny fundusz inwestycyjny, który umożliwia spółce prowadzenie działalności gospodarczej. W momencie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce, wielkość kapitału zakładowego i wielkość majątku spółki są zasadniczo równe.
Wartość nominalna udziału w spółce nie może być niższa niż 50 złotych. Ponieważ ustawodawca nie wskazał maksymalnej wartości kapitału zakładowego spółki, wspólnicy mogą dowolnie ustalać jego wysokość.
Wpłaty na kapitał zakładowy spółki
Wkłady na poczet kapitału zakładowego wnoszą wszyscy wspólnicy. Objęcie udziałów musi nastąpić przed zarejestrowaniem spółki w rejestrze przedsiębiorców. Potwierdzenie wpłaty na kapitał zakładowy przedstawione w sądzie stanowi oświadczenie zarządu spółki, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały wniesione w całości, które jest obowiązkowym załącznikiem do składanego wniosku o wpis do Rejestru Spółek.
W przypadku wkładów pieniężnych istnieją dwa sposoby wpłaty na kapitał zakładowy spółki:
- Wkłady niepieniężne – przelew na rachunek bankowy spółki
- Wkłady pieniężne – przeniesienie własności tokenów pieniężnych na spółkę
Wkład pieniężny może być wyrażony wyłącznie w polskich złotych
Z kolei wkłady niepieniężne muszą być zawsze prawami, np. prawami rzeczowymi, prawami obligacyjnymi lub prawami na dobrach niematerialnych (prawami własności intelektualnej). Art. 14 ustawy o prawie spółek wymienia, co nie może stanowić wkładu – są to prawa niezbywalne, takie jak użytkowanie lub służebność osobista oraz świadczenie pracy lub usług. Zbywalność praw jest warunkiem koniecznym umożliwiającym uznanie wkładu niepieniężnego za aport. Zbywalne na rzecz spółki prawa podlegają wycenie, a wysokość udziałów podlegających wymianie na określone prawa jest uzależniona od wysokości wyceny.
Kapitał zakładowy spółki z o.o. jest nienaruszalny.
Pieniądze i prawa będące przedmiotem wkładu na kapitał zakładowy nie muszą być jednak zatrzymane w spółce i mogą służyć do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę. Jedną z możliwości jest surrogacja składników wkładu.
- Zastąpienie środków pieniężnych podlegających wniesieniu składnikami rzeczowymi lub prawami
- Zastępowanie składników rzeczowych lub praw pieniędzmi
- Zastępowanie składników rzeczowych lub praw innymi składnikami rzeczowymi lub innymi prawami
Skontaktuj się z naszymi prawnikami specjalizującymi się w kwestiach kapitału zakładowego
Prosimy o kierowanie zapytań na adres: [email protected], dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na Twój e-mail w ciągu 24 godzin.